Застосування різних видів покрівельних матеріалів

Зміст:

Асортимент покрівельних матеріалів різноманітний, але сфера застосування, плюси і мінуси у кожного свої. Для приватних і багатоповерхових будинків, торговельних і промислових об’єктів, господарських будівель необхідні різні матеріали. Чимале значення мають кліматичні умови і конфігурація даху.

Класифікація покрівельних матеріалів

Покрівельні матеріали класифікують за різними ознаками, підрозділяють на жорсткі і гнучкі, плоскі і профільовані. Залежно від способу монтажу вони поділяються на:

 • листові – профнастил, металочерепиця, шифер і ондулін, фальцеві металеві смуги, картонно-бітумні листи;
 • рулонні – толь, руберойд, пергамін, склоизол. Монтуються методом наплавлення або наклеювання;
 • штучні – керамічна, композитна, бітумна черепиця, сланцеві пластини, дерев’яний гонт, дранка.

Більш рідкісні різновиди – плівкові (мембранні) і мастичні матеріали.

Азбестоцементний шифер і ондулін

Шифер – самий бюджетний матеріал, негорючий, довговічний, простий в розкрої та укладанні. До недоліків відносяться вміст канцерогенного компонента – азбестових волокон, важка вага, крихкість, гігроскопічність (відсиріває, покривається мохом). Призначений для скатних покрівель з ухилом 12-60°. Основна сфера застосування – господарські будівлі, використовують його і для житлових будинків, якщо бюджет обмежений.

Ондулін (єврошифер) складається з екологічно безпечного целюлозного волокна з бітумним сполучником та полімерним покриттям. Він приблизно вдвічі легший шиферу, менш крихкий, стійкий до дії вологи та хімічно агресивних середовищ. Покрівля з нього не потребує додаткової шумоізоляції. Досить доступний за ціною, але не позбавлений ряду недоліків:

 • горючий;
 • в спеку розм’якшується і виділяє бітум;
 • на сонці вигорає фарба;
 • в тіні з часом покривається мохом.

Його використовують в основному для господарських, технічних споруд, покрівлі з ухилом від 6°. Чим менше ухил, тим частіші повинні бути лати, якщо він не перевищує 10°, лати (основу для кріплення ондуліну) потрібно робити суцільними. А ось масивна кроквяна система під ондулін не потрібна. Його також можна укладати поверх старих покриттів. За рахунок гнучкості він добре підходить для дахів складної форми.

Профнастил (профлист), металочерепиця та фальцева покрівля

Для покрівлі використовується профільований лист з високим профілем трапецієподібної, прямокутної або хвилеподібною форми. Він міцний на вигин, простий в монтажі, довговічний, обходиться недорого. Це один з найбільш гучних матеріалів, що вимагає обов’язкової звукоізоляції. Його активно використовують на промислових, господарських, торговельних об’єктах зі скатними покрівлями ухилом від 10°. Монтують на обрешітку або поверх старої рулонної покрівлі, кріплять саморізами.

Металочерепиця теж проста в монтажі, поєднує міцність з легкою вагою, потребує шумоізоляції. Коштує дорожче ніж профлист, до недоліків відноситься і високий відсоток відходів при монтажі. За рахунок більш презентабельного зовнішнього вигляду (нагадує натуральну черепицю) використовується в приватному житловому будівництві. Мінімальний кут нахилу даху – 15°. Також може використовуватися для облаштування скатних фальш-дахів поверх плоскої покрівлі.

Листи з замками (фальцями) по краях виготовляються зі сталі, міді, алюмінію, останні два варіанти дуже дорогі. До мінусів відноситься складність укладання, необхідність

застосування спеціального обладнання, утеплення та звукоізоляції, здатність накопичувати статичну електрику. Фальцеві смуги монтуються на покрівлях з ухилом від 15°, використовуються в основному на великих об’єктах.

Штучні матеріали

Застосовуються переважно в приватному житловому будівництві. Матеріали на основі деревини непрактичні, а сланцеві плити мало кому по кишені. Частіше використовуються керамічна, композитна та бітумна черепиця.

Керамічна:

 • красива і довговічна, екологічна, не горить, не боїться морозів, гасить шум;
 • відрізняється крихкістю, важкою вагою, її укладання – копітка справа, а ціна дуже висока;
 • рекомендується використовувати для покрівель з ухилом 25-60 °.

Композитна (цементно-піщана) значно дешевша, товстіша глиняної, термін її служби менше, мінімальний ухил 20 °.

Гнучка (м’яка, бітумна):

 • красива, безшумна, стійка до корозії і ультрафіолету, забезпечує гідроізоляцію;
 • але в спеку розм’якшується, а в мороз стає крихкою;
 • ідеальна для дахів складної форми з нахилом скатів від 11°, будинків з мансардами.

У приватному житловому будівництві найбільш популярні листові і штучні матеріали. Причому оптимальне по співвідношенню ціни, експлуатаційних і естетичних характеристик рішення – металочерепиця. Шифер, ондулін, профнастил краще для нежитлових об’єктів. Штучні матеріали дорожчі та складніші в монтажі. Рулонні, плівкові та мастичні застосовуються на громадських і промислових об’єктах, переважно для плоских або покрівель з невеликим нахилом. Вони можуть також виконувати функцію гідроізоляції.