Батареї для опалення: які краще обрати?

Зміст:

Важливий елемент системи опалення – радіатори (батареї). На сучасному ринку представлено кілька різновидів цих опалювальних приладів виготовлених з різних металів. Так що визначитися з вибором непросто.

Чавунні радіатори

До переваг цих виробів відносяться довговічність, стійкість до корозії. Вони невибагливі до теплоносія, їм не шкодять агресивне лужне середовище, домішки абразивів – піску, іржі. Періодично потребують прочистки, видалення кальцієвих відкладень і заміни міжсекційних прокладок. При виконанні такого обслуговування термін експлуатації може перевищити півстоліття. Витримують робочий тиск 9-12 атмосфер, тестовий – до 15 атм.

Солідна вага, що утруднює транспортування та монтаж, – основний мінус таких конструкцій. Чавуну властива теплова інертність: він повільно і розігрівається, і остигає. Так що оперативно регулювати температуру не вийде. Зате після відключення опалення тепло ще довго зберігається. Багато хто не любить чавунні батареї за непрезентабельний зовнішній вигляд. Сьогодні можна купити дизайнерські моделі, які можуть прикрасити інтер’єр, особливо витриманий в вінтажному стилі. Але коштують вони значно дорожче звичайних.

Алюмінієві радіатори

Їх популярність обумовлюють:

  • легка вага;
  • простота монтажу;
  • максимальна тепловіддача;
  • швидке нагрівання;
  • лаконічний сучасний дизайн.

Деякі моделі витримують робочий тиск до 12 атм., А при тестуванні цей показник в 1,5-2 рази вище. Але ось до рівня кислотності теплоносія такі радіатори вкрай чутливі. Їх рекомендується приєднувати до пластикових труб, при взаємодії алюмінію з міддю або латунню виникає електрохімічна корозія.

Сталеві радіатори

Бюджетний варіант з високим ККД. Можливе підключення до традиційної і однотрубної системи, монтаж на стіну і на підлогу. Представлений широкий вибір моделей різного розміру і потужності. Батареї зі сталі невибагливі до якості теплоносія, але досить вимогливі до обслуговування. З них не можна зливати воду, інакше швидко утворюється іржа, іржавіють і місця механічних пошкоджень. Щоб уникнути зашлакованості прилади необхідно прочищати кожні 3 роки. Тиск в процесі їх експлуатації не повинен перевищувати 8 атм. При дотриманні правил експлуатації термін служби складає 20-30 років.

Монолітна конструкція спрощує обслуговування і прибирання панельного радіатора. Трубчасті моделі віддалено нагадують чавунні «гармошки», але відрізняються більш сучасним, стильним дизайном, що підвищує їх вартість.

Біметалічні радіатори

Найдорожчий різновид. У продажу зустрічаються і дешеві моделі, але це підробки низької якості. Оригінальні, дорогі біметалічні батареї володіють такими перевагами:

  • витримують тиск до 25 атм., гідроудари;
  • служать до 40 років;
  • сумісні з будь-якими типами труб;
  • мають антикорозійне покриття зсередини і зовні;
  • відрізняються високою теплопровідністю і тепловіддачею.

До їх переваг також належать легка вага, сучасний дизайн, простота монтажу, можливість підбору потрібної кількості секцій. Основний недолік, крім дорожнечі, – несумісність з антифризом.

Вибір батареї для приватного будинку і квартири

У приватному будинку використовується замкнута, автономна система опалення. Це дозволяє відрегулювати кислотно-лужний баланс теплоносія, тиск в системі не надто високий, гідравлічні удари трубам і радіатором не загрожують. Так що використання дорогих біметалевих виробів в таких умовах не виправдано. Відмінно підійдуть бюджетні сталеві та алюмінієві пристрої, які відносяться до середньої цінової категорії. Тільки потрібно правильно виконати розрахунок потужності. При проектуванні системи опалення з використанням алюмінієвих батарей потрібно враховувати, що нагріте ними повітря дуже швидко піднімається вгору. Якщо допустити помилку в розрахунках, підлога буде холодною. Якщо зробити вибір на користь чавуну, доведеться довго чекати, поки будинок прогріється, складніше буде домогтися комфортного мікроклімату.

Якщо квартира підключена до централізованої системи опалення, оптимальним вибором будуть чавун та біметал. Вони стійкі до агресивних середовищ і витримують високий тиск (чим більше в будівлі поверхів, тим він вищий). Від алюмінієвих моделей доведеться відмовитися через агресивні хімічні домішки у воді, а від сталевих – через малий запас міцності, опірності гідроударам.

Вибір батарей обумовлюється типом системи опалення (централізована або автономна), поверховістю будинку, матеріалом труб. Максимально надійні і універсальні біметалічні радіатори, але вони й найдорожчі. Мешканці п’ятиповерхівок можуть користуватися класичними чавунними батареями, а для приватного будинку підійдуть бюджетні та практичні сталеві або алюмінієві.