Утеплення фасаду мінеральною ватою

Зміст:

Для скорочення витрат на обігрів приміщення в холодний сезон та створення більш комфортного мікроклімату в спеку різні конструктивні елементи будівлі потребують утеплення. Близько 35% всіх тепловтрат припадає на зовнішні стіни, тому теплоізоляція фасаду – одна з першочергових задач. Популярний фасадний утеплювач – мінеральна (базальтова) вата.

Характеристики мінеральної вати

Мінеральна вата виготовляється з розплавлених гірських порід, перетворених на волокно. Це екологічний матеріал. Вона не горюча, витримує високі температури. Такий утеплювач може давати невелику усадку, але при правильному монтажі цей недолік практично невідчутний. Теплопровідність, в залежності від щільності, становить 0,035-0,045 Вт/(м*К). Мінвата також забезпечує хорошу шумоізоляцію.
Плюс матеріалу полягає в його паропроникності, мінус – низька вологостійкість. При вбиранні вологи теплоізоляційні характеристики значно знижуються, тому при монтажі обов’язково потрібно подбати про гідроізоляцію. Супутні витрати необхідно враховувати при складанні кошторису. Сама по собі мінеральна вата за ціною однакова з пінопластом і дешевша екструдованого ППС.
Для утеплення рекомендується використовувати мінвату щільністю 90-135 кг/м3, а в деяких випадках більш щільну (чим жорсткіша вата, тим гірше її теплоізоляційні властивості). Товщина шару утеплювача розраховується з урахуванням його теплопровідності, матеріалу та товщини стін, кліматичної зони.

Способи утеплення фасаду

Мінеральна вата підходить для утеплення фасадів з різних матеріалів: дерева, цегли, каменю, черепашнику, бетону. Роботи можуть виконуватися мокрим і сухим способом. У другому випадку між стіною, утеплювачем і декоративним покриттям залишаються повітряні прошарки. Вентильовані фасади можуть монтуватися поверх дерев’яних, каркасно-щитових стін в будь-яких погодних умовах. Утеплення мокрим способом здійснюється в суху погоду при температурі 5-25⁰, більше підходить для стін з чутливих до вологи матеріалів.

Мокрий спосіб

Роботи починаються з очищення фасаду від забруднень, грибка, старої штукатурки, що обсипається. Також необхідно зрізати зі стіни шматки металу, які стирчать (кутики, арматура) і тимчасово прибрати елементи систем комунікацій, стоку. Виконується розмітка за допомогою провисання з капронового шнура. Якщо виявляються нерівності, їх усувають за допомогою штукатурки.
Далі здійснюються:

  1. Грунтування засобом глибокого проникнення, при наявності грибка, цвілі – антисептиком.
  2. Монтаж та кріплення дюбелями опорної направляючої (цокольної планки) по низу (приблизно в 60 см від землі).
  3. Приклеювання. Клей наноситься на всю поверхню плити зубчатим шпателем. Перший ряд вирівнюється по направляючій та провісам. Наступні розташовуються зі зміщенням швів, в шаховому порядку. Плити повинні щільно, без щілин прилягати одна до одної. Якщо утворюються щілини, їх необхідно заповнити шматочками утеплювача.
  4. Кріплення тарілчастими дюбелями з металевим стрижнем (5-7 штук на м2, якщо роботи проводяться вище 5 поверху, кількість дюбелів збільшується). Виїмки шпатлюются клеєм.
  5. Армування фасадної сіткою. Закріплюється зверху, розкочується до низу, сусідні смуги кріпляться з нахлистом від 10 см. Плити покриваються клеєм, в який вдавлюється сітка. Після його висихання бажано нанести ще один шар.

Клей забезпечує надійне прилягання армуючої сітки та гідроізоляцію мінвати. Через 2-3 доби, коли він повністю висохне, за допомогою шкурки видаляють всі патьоки, нерівності, грунтують стіну та наносять фінішне декоративне покриття.

Сухий спосіб

Під легке облицювання (сайдинг, блок-хаус, великоформатні металеві панелі) використовуються напівтверді мінеральноватні мати щільністю 80-150 кг/м3. Якщо ж фасад буде облицьовуватися важкими плитними матеріалами (камінь, керамограніт), як утеплювач застосовують жорсткі плити. Для середньої кліматичної зони рекомендується використовувати утеплювач товщиною 4-5 см і монтувати його в 2 шари, щоб шви не збігалися.

  1. На попередньо підготовлену поверхню кріпиться парозахисна мембрана.
  2. Збирається каркас. Відстань між вертикальними стійками повинна бути трохи менше ширини утеплювача.
  3. Між напрямними каркаса вставляються і кріпляться до стіни дюбель-парасолями плити або мати мінвати.
  4. Утеплювач закривають вітрозахисної мембраною, яку кріплять степлером, проклеюючи шви скотчем.
  5. Монтується облицювання.

Мінеральна вата – універсальний, екологічно безпечний, дихаючий утеплювач для фасадів. Він сумісний з будь-якими конструкційними матеріалами і підходить для мокрих та вентильованих фасадів. При дотриманні технології робіт забезпечує якісне утеплення.